Przejdź do treści

Sneakersy - co to za buty?

Sneakersy to jeden z najpopularniejszych rodzajów obuwia, dlatego też z pewnością często słyszysz ich nazwę. Poszczególne modele określane tym terminem różnią się jednak wyglądem. Ze względu na to, wiele osób zastanawia się, jakimi butami są sneakersy? Jeśli również dla Ciebie odpowiedź na to pytanie stanowi tajemnicę, możesz przyjrzeć się historii i charakterystyce tych butów. Co warto o nich wiedzieć?

Sneakersy - co to za buty?

Tajemnicza angielska nazwa pochodzi od czasownika „to sneak”, który można przetłumaczyć jako „skradać się”. Zaskakujące nawiązanie pojawiło się po raz pierwszy w XIX wieku. Takiego określenia użyto w stosunku do butów posiadających miękką i lekką podeszwę. Dzięki niej obuwie nie generowało hałasu podczas chodzenia. W tamtych czasach była to cecha wyróżniająca produkt, a niesłyszalne stąpanie nie mogło umknąć uwadze. Jakie buty nazywa się sneakersami? Jeszcze w XX wieku termin ten był stosowany do określenia obuwia sportowego. Lekkie, sprężyste podeszwy i budowa ułatwiająca treningi charakteryzowały modele z tej kategorii. Przez długi czas był to więc element odzieży wybierany przez osoby szczególnie aktywne fizycznie. Sytuacja uległa jednak zmianie. Dziś tą nazwą nie określa się obuwia przeznaczonego tylko dla sportowców. Czym dokładnie są sneakersy?

Miejska moda w sportowym stylu

Sportowe buty uważane są za jedne z najwygodniejszych. Komfortowe, profilowane podeszwy i lekkość sprawiają, że takie obuwie sprawdzi się w różnych sytuacjach. Pierwsze modele były noszone podczas sportowych treningów. Bardzo szybko jednak zaczęły być wykorzystywane jako buty do noszenia na co dzień. Za sprawą znanych producentów, na stałe zagościły wśród obuwia, w którym chodzi się po mieście. Jeśli zastanawiasz się, czym są sneakersy, musisz wiedzieć, że odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Nazwa ta obejmuje obecnie wszystkie modele butów charakteryzujących się sportowym designem, ale przeznaczonych do użytku miejskiego. Mimo że wygląd niektórych wzorów może być mylący, nie są to produkty przeznaczone tylko do treningów. Ze względu na duży popyt, producenci wciąż tworzą nowe wzory. W sklepach znajdziesz więc bogatą ofertę zarówno modeli sportowych, jak i bardziej eleganckich.

Sneakersy - jak wyglądają dziś i które warto wybrać?

Pośród modeli butów nazywanych sneakersami odnajdziesz trampki, buty z amortyzowaną podeszwą czy tzw. adidasy. Ze względu na wygodę noszone są one przez wiele osób w różnym wieku. Projektanci takiego obuwia często wyznaczają najnowsze trendy. Cechami łączącymi większość modeli są miękkie sportowe podeszwy i lekkość butów. Ich budowa przystosowana jest jednak do ułożenia stopy podczas chodzenia po mieście, a nie w czasie uprawiania sportu. Na jakie sneakersy warto się zdecydować? Jeśli poszukujesz produktów z tej kategorii, możesz dokonać wyboru spośród wielu modeli różnych producentów. Obuwie dopasuj do własnego gustu i preferencji. Warto również zwrócić uwagę na jakość wyrobów i politykę firmy. Jakie sneakersy mogą być warte uwagi? Dobrym pomysłem jest korzystanie z oferty producentów planujących działania w sposób zrównoważony i przyjazny dla środowiska. Przykładem może być włoska marka Premium Basics. Produkowane przez nią sneakersy powstają z wykorzystaniem materiałów z recyclingu. To zarazem trwałe buty wysokiej jakości.

Obuwie cenione przez wszystkich

Sneakersy to buty tak popularne, że ciężko spotkać osoby, które nigdy ich nie nosiły. W zróżnicowanej kategorii, obok niedrogich trampek, odnaleźć można modele luksusowe. Wygoda, jaką zapewniają te buty, jest powszechnie ceniona. Wraz ze wzrostem świadomości sytuacji ekologicznej, wiele osób postanawia rezygnować z wykorzystywania syntetycznych materiałów. Obuwie stworzone z odzyskanych surowców może stanowić doskonałe rozwiązanie. Wśród sneakersów znajdziesz ogromny wybór modeli w różnych stylach. Dzięki temu z pewnością uda Ci się dopasować parę wygodnych butów odpowiadających Twoim preferencjom.