Przejdź do treści

Jak czyścić białe i zamszowe sneakersy?

Obuwie to dodatek, który jest w stanie podkreślić charakter całej stylizacji bądź umiejętnie go przełamać, nadając całości intrygującego wyrazu. Już od dłuższego czasu ogromną popularnością cieszą się sneakersy – sportowe buty, które łączą w sobie komfort noszenia i znakomity wygląd. Idealnie wpisują się w tak zwaną modę uliczną i prezentują rewelacyjnie zestawione zarówno z eleganckimi płaszczami i koszulami, jak i założone do mniej formalnych i bardziej swobodnych strojów. Na każdym obuwiu prędzej czy później stają się widoczne ślady użytkowania. Drobiny piasku, plamy z błota, kurz i pył – to wszystko skutecznie obniża walory estetyczne obuwia. Jak czyścić sneakersy, aby nie spowodować uszkodzeń w postaci odbarwień, a jednocześnie przywrócić im olśniewający wygląd? Oto kilka przydatnych rad!

Kilka istotnych zasad, dzięki którym odpowiednio zadbasz o swoje buty

Jeśli posiadasz sneakersy i zastanawiasz się, jak czyścić tego rodzaju obuwie, musisz zacząć od określenia materiału, z którego je wykonano. Nie wszystkie detergenty będą bowiem odpowiednie do czyszczenia konkretnego tworzywa. Obuwie ze skóry ekologicznej stosunkowo łatwo utrzymać w czystości. Wystarczy przetarcie go wilgotną szmatką nasączona wodą lub wodą z mydłem. W ten sposób pozbędziesz się większości najbardziej powszechnych zabrudzeń, czyli tych, za które odpowiedzialne są: błoto, ziemia i brudne kałuże. Gdy zależy Ci na precyzji działania, możesz wykorzystać do czyszczenia delikatny pędzel. Jego włosie bez trudu dotrze nawet do miejsc, które są trudno dostępne. Jak czyścić zamszowe sneakersy? Najlepiej korzystając z gąbek i szczotek, które posłużą do równomiernego rozprowadzania detergentu. Sięgnij w tym celu po specyfiki przeznaczone do pielęgnacji obuwia stworzonego ze skóry naturalnej. Dzięki temu zyskasz pewność, że na butach nie powstaną nieestetyczne plamy, a tworzywo nie przestanie efektownie się prezentować. Ciekawą opcją są również tak zwane gumki do zamszu dostępne w sklepach obuwniczych. Wystarczy potrzeć nimi plamę, by straciła ona na swojej intensywności. Jeżeli zastanawiasz się jak czyścić zamszowe sneakersy i rozważasz wypranie ich w pralce, lepiej zrezygnuj z tego pomysłu. Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że nie skończy się to dla nich dobrze, gdyż takie obuwie źle znosi pełne zanurzenie w wodzie.

Jak czyścić białe sneakersy?

Odpowiednie metody usuwania zabrudzeń z obuwia należy dobierać także pod kątem jego koloru. Szczególnie wymagające są tutaj czarne buty, gdyż szybko uwidaczniają się na nich rozmaite zacieki i plamy. To samo dotyczy obuwia w jaśniejszych odcieniach. Jak czyścić białe sneakersy? Z reguły wymaga to nieco większego zaangażowania, gdyż trzeba zadbać przede wszystkim o systematyczność. Nie odkładaj czyszczenia butów, na których widoczne są zabrudzenia, gdyż później dużo trudniej będzie Ci się ich pozbyć. Możesz zacząć od sprawdzonych, domowych metod. Dwie łyżeczki sody oczyszczonej zmieszaj z wodą i przetrzyj buty szmatką zamoczoną w takim roztworze. Sodę można również zastąpić sokiem z cytryny lub octem. To produkty, które z pewnością posiadasz w swoim domu! Jeśli chodzi o sneakersy, to, jak je czyścić, aby uzyskać najlepsze efekty, jest zależne także od ogólnego stanu obuwia. W trudniejszych przypadkach warto kupić specjalne produkty do tego przeznaczone. Najczęściej są to pianki i aerozole lub płyny. Zastanawiasz się, jak czyścić sneakersy, które posiadają wyjątkowo duże plamy? Dobrym pomysłem będzie kupno białego barwnika do skór, który zatuszuje zniszczone miejsca.

Skorzystaj z fachowej pomocy

Żadne z wypróbowanych rozwiązań nie zapewniło Ci oczekiwanych rezultatów? W takim razie warto rozważyć skorzystanie z profesjonalnej pomocy. Obecnie na rynku funkcjonuje wiele przedsiębiorstw, które specjalizują się w czyszczeniu sneakersów. Doświadczenie, umiejętności i dostęp do wysokiej klasy specyfików stanowią gwarancję sukcesu. Twoje buty odebrane z takiego miejsca po wykonanej usłudze z pewnością znowu będą lśniły czystością!